Betett a rezsicsökkentés az alternatív szolgáltatóknak

By | 2013.04.21.

Szinte teljesen ellehetetlenítette a januári 10 százalékos rezsicsökkentés azt a két alternatív energiaszolgáltatást, amelyet a lakossági fogyasztók is igénybe vehetnek. Mind a Magyar Telekom, mind pedig az Energetikai Központ Zrt. ugyanis most kénytelen a 10 százalékkal mérsékelt tarifához képest további kedvezményt adni. Utóbbi már csökkentette a diszkont mértékét, a Telekom pedig a szolgáltatás megszüntetését fontolgatja.
Nem az egyetemes szolgáltatókat hozta a legnehezebb helyzetbe a 10 százalékos januári rezsicsökkentés, hanem azt a két céget, akik még rajtuk kívül energiával látnak el lakossági fogyasztókat.
Mind a Magyar Telekom, mind pedig az Energetikai Központ Zrt. úgy próbált meg ügyfeleket szerezni az egyetemes energiaszolgáltatóktól, hogy a hatósági árhoz képest bizonyos százalékú kedvezményt adott. Így a tarifa mérséklésével nekik is lejjebb kellett vinniük a díjaikat. Ezt azonban nem egyszerű kigazdálkodni nyereség mellett, már csak azért sem, mert maguk az egyetemes szolgáltatók is veszteséget termelnek – különösen a rezsicsökkentés óta.
„A Magyar Telekom jelenleg egyeztetéseket folytat arról, hogy a rezsicsökkentés bevezetését követően milyen feltételekkel nyújthatna lakossági energiaszolgáltatást a továbbiakban. A vállalat nem tart igényt egyedi piaci feltételekre, azonban fontosnak tartja, hogy az azonos ügyfélkört kiszolgáló szereplők hasonló feltételek mellett versenyezhessenek” – közölte a cég. A Telekom ennek érdekében olyan javaslatokat fogalmazott meg a kormány felé, amellyel továbbra is fenntarthatná a kedvezményes lakossági energiaszolgáltatását.
A telekommunikációs társaság jelenleg 3 és 5 százalékos kedvezménnyel kínál gázt, illetve 5 és 8 százalékkal olcsóbban áramot a már meglévő ügyfeleinek. Hasonló mértékű diszkonttal lépett a magyar piacra tavaly előtt a cseh tulajdonú Energetikai Központ Zrt.
A néhány ezres ügyfélkörrel rendelkező szolgáltató a rezsicsökkentés hatására már visszább vette a fogyasztóinak nyújtott kedvezményt, kivonulási szándékot azonban ezidáig nem mutatott. Míg 2012-ben még 4 és 8 százalékkal juttatott áramot az ügyfelei számára, addig az általa ellátott háztartások 2013. január 1-je óta már csak 3 és 6 százalékos diszkontot érvényesíthetnek a hatósági villamosenergia-tarifához képest. Bár korábban az Energetikai Központ tervei közt szerepelt a lakossági gázszolgáltatás beindítása is, ez valószínűleg nem fog elindulni a jelenlegi árszabályozási környezet miatt.
Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogyha ősszel újra végrehajt a kormány egy nagyobb arányú rezsicsökkentést, akkor az alternatív lakossági szolgáltatóknak nem marad terük. Itt ugyanis már olyan áron kapnák a háztartások az energiát az egyetemes szolgáltatóktól, amely mellett még a mostaniaknál is jóval nehezebb lenne őket megszólítani új ajánlatokkal. Az ehhez szükséges 8-10 százalékos árkülönbség pedig nem megvalósítható komoly veszteségek felhalmozása nélkül.